Údoličko na mape


Pohľad na Údoličko

     Na tejto mape  z veľmi užitočnej aplikácie Google Earth vidíte pohľad na Údoličko, ktorému je venovaný úvod tohto blogu. Záber je z roku 2004, čo je teraz výhodou, pretože pri novších záberoch z družice bude možné porovnávať detailné zmeny na tomto, ale aj inom skúmanom území. Nechcel som zatiaľ do tohto záberu zasahovať, ale neskôr, pri publikovaní ďalších fotografií využijem tento snímok na bližšiu identifikáciu jednotlivých záberov priamo z terénu.
     Popisované údoličko, aby som to upresnil, sa nachádza na severnom okraji mesta Košice a pred rokom 1989 bolo chránenou botanickou lokalitou. Dnes tu už žiadnu tabuľu so štátnym znakom, ktorá by navštevníkom oznamovala akýkoľvek stupeň ochrany, nenájdete.
     Najväčšou pohromou pre Údoličko boli motokrosové závody, ktoré sa tu pravidelne konali  najmä v päťdesiatych rokoch a stopy ešte stále vidno, aj keď už odvtedy ubehlo naozaj 50 rokov. Po vyhlásení tejto lokality za chránenú botanickú oblasť sa tu už našťastie nikdy ďalšie motokrosové závody nekonali. Na dlhú dobu malo konečne  Údoličko pokoj a mohlo sa vracať späť a regenerovať hlboké jazvy po terénnych motorkách. 
     Pri pohľade zvrchu je ťažšie rozoznať, že sa jedná o dosť strmý a svahovitý terén, kvôli čomu sa každá rana aj po takom čase zaceľuje tak ťažko. Mohol som už počas svojho života s úžasom sledovať, ako sa príroda pomaly vracia do pôvodného stavu, ako tráva svojou húževnatosťou prekonáva všetky nástrahy mocných živlov, aby chránila a opäť držala pokope i tak dosť sypkú a kamenistú pôdu, plnú dolomitického vápenca v žltkastej sprašovej hline. Práve toto mimoriadne a jedinečné  podložie, ako aj geologická pestrosť všade okolo kopca Hradová, umožnili vývoj vzácnych endemických druhov rastlín, o ktorých si dovolím povedať, že ani neboli dostatočne preskúmané. 
     Samotný kopec Hradová s čiastočne zreštaurovanými hradbami a rozhľadňou na vrchole, je samostatnou kapitolou, ku ktorej sa ešte vrátim podrobnejšie. Mňa už v detstve fascinovalo okrem tajomstiev, ktoré evokuje prítomnosť nepreskúmaných hradieb aj to, že som často od otca počúval historky o veľmi starej a vyhasnutej sopke, či o pravekom mori, ktoré obmývalo jej svahy. Svedčí o tom aj pomerne náhla zmena, keď stúpate vyššie a vojdete do starého dubového lesa, kde vápenec vystriedajú červenkasté kamene živca – najprv drobné úlomky, no pri Košickom hrade, už ako súvislé bralá. Na jednom z nich stojí teraz už známa rozhľadňa, ktorú vidno z celého mesta. Na západnej strane, smerom až k Suchému potoku, nájdete zvláštnu, červenkastú hlinu, takú odlišnú od tej, v Údoličku. Ak sa nemýlim, mohla by to byť terra rosa, ako ďalšia stopa po dávnej sopečnej aktivite v tejto oblasti.
     Na snímku z aplikácie Google Earth vidíte tiež svetlé pruhy ciest, ktoré sú hlavne vizitkou dnešných čias. Môžete rozoznať stopy kolies a žasnúť nad bezohľadnosťou niektorých ľudí, ktorí sa snažia dostať svojimi autami aj po takých strmých svahoch k svojim obľúbeným výletným miestam. Vlastníci terénnych áut sa dostanú až celkom hore a s obľubou tu testujú svojich miláčikov. Vrátili sa tu opäť  aj terénne motorky, ktoré brázdia tieto svahy v zime aj v lete. Tie tenšie pruhy vznikli po horských bicykloch, ktoré tiež s obľubou využívajú náročný terén. Vstup je tu voľný, vzácna botanická lokalita pomaly mizne zo zemského povrchu, ako v tejto chvíli miznú aj mnohé iné drobné Údolička po celom svete. V dolnej časti obrázku už ale vidno ďalšiu hrozbu – postupujúcu stavebnú činnosť, ktorá sa postupne zarezáva stále hlbšie do niekedy celkom panenskej a mimoriadne krásnej krajiny. No o tom až nabudúce.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: