Štrbské pleso má šancu zaradiť sa medzi prírodné divy. Hlasovať o tom môžete aj vy.


 

Naše Štrbské pleso má šancu zaradiť sa medzi Sedem prírodných divov sveta. V internetovom hlasovaní o sedmičku najkrajších prírodných zázrakov sa totiž tomuto tatranskému jazeru podarilo prepracovať sa už do elitnej jedenástky vo svojej kategórii. Ak sa tam udrží do 7. júla, semifinále má vo vrecku.

Všetko však závisí aj od toho, koľko hlasov Štrbské pleso dostane. "Dnes je tam, zajtra to však môže byť úplne inak. Poradie sa môže každý deň zmeniť, dôležité je teda si toto miesto udržať,“ upozorňuje hovorkyňa švajčiarskej spoločnosti New7Wonder Tia B. Vieringová.
Nominovaných na prírodné divy sveta je spolu 261 úkazov. Z nich sa vyberá 77 semifinalistov, medzi ktorých sa už momentálne dostalo aj naše pleso. Hlasovať pritom môže každý, a to priamo na internetovej stránke spoločnosti www.new7wonders.com. Konkurencia je silná, v skupine jazier a riek bojujeme napríklad s jazerom Titicaca, Ochridským jazerom či Niagarskými vodopádmi.
– čp –

Prevzaté: www.prop.sk


Poznámka:

Je naozaj zvláštne, ako sa potrebujeme chváliť niečím, čo sme nestvorili, čo tu bolo dávno pred nami, i keď nie je isté, či tu bude aj po nás. Je naozaj nepodstatné, či sa zúčastníme rôznych mediálnych súťaží a hier, či sa necháme vtiahnuť do reklamných kampaní kvôli zviditeľneniu, či pre vidinu ziskov v oblasti turistického ruchu, ak sa nedokážeme postarať najprv o dôkladnú ochranu tohto prírodného skvostu. To by museli postaviť miestni obyvatelia a magistrát neďaleko Štrbského Plesa oveľa väčší kríž s poďakovaním Bohu za navrátenie svojich pozemkov do súkromného vlastníctva, než je tam doteraz, a kde hneď vedľa, práve na tých istých pozemkoch, dovolili prevádzkovať jazdu na snežných skútroch, zamorujúcich počas zimy okolie tohto navrhovaného prírodného divu sveta neznesiteľným hlukom a smogom, pretože ten kríž by bol v tomto zamorenom prostredí tým divom najväčším. Podstatnejšie je, že to už nikoho netrápi, lebo ako som sa mohol presvedčiť na vlastné oči, Štrbské Pleso je najmä počas lyžiarskej sezóny i tak iba jedno obrovské parkovisko áut. Tak čo tam po nejakých skútroch alebo motokárach! Hromady špiny na chodníku tesne okolo jazera a nezáujem o pravidelné vyprázdňovanie odpadových košov, svedčia o skutočnom vzťahu k vlastnej krajine a jej prírodným hodnotám. Budovanie luxusných apartmánových domov iba niekoľko metrov od jazera s najvyšším stupňom ochrany, dáva jasne najavo, že ekonomické záujmy už dávno prevažujú nad prírodnými hodnotami. A o to v tejto bombastickej kampani ide predovšetkým.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: