Ťažba dreva v Suchej doline


holorub6

Neďaleko Suchého potoka, v blízkosti veľkej záhradkárskej kolónie medzi Košicami a obcou Kavečany, sa začala opäť ťažba dreva. Keď sa už vlani objavili na stromoch lesnícke značky, dalo sa čakať, že mestské lesy nenechajú ďalej na pokoji storočné bučiny, ktoré boli predmetom záujmu už pred niekoľkými rokmi. Dúfal som, že sa tu už motorová píla tak skoro nevráti, no mýlil som sa.

Bol to iba začiatok. Les sa tu zmenil v priebehu leta 2009 na nepoznanie a na viacerých miestach zmizol úplne. Do krásnych bučín sa zahryzli široké pásy totálne zdevastovanej zeme, rozrytej od traktorov, vyťahujúcich hrubé kmene na blízku cestu, dokonávajúc svoje dielo skazy poškodzovaním ďalších stromov odieraním kôry. Treba podotknúť, že holoruby boli pred rokom 1989, ako spôsob hospodárenia v lesoch, zakázané práve kvôli úplnej devastácii ťažobného územia. Kvôli šetrnosti bol preferovaný výberkový spôsob hospodárenia, ktorý je síce náročnejší ale z dlhodobého hľadiska pre kvalitu lesa výhodnejší. O to je to teraz  smutnejšie a nepochopiteľnejšie, že sa to deje s neúprosnou bezohľadnosťou v takej obývanej a turisticky frekventovanej zóne, ba povedal by som, v ochrannej zóne mesta, ktorú by sme si mali chrániť ako oko v hlave, pretože mať ho v takej blízkosti je mimoriadne cenné a pre zdravie jeho obyvateľov to najdôležitejšie. Je to ako zbúranie gotického chrámu, ako odstránenie kultúrnej pamiatky, vymazanie vlastnej pamäte, hrubosť a barbarstvo, ktoré sa nedá ospravedlniť. Bohužiaľ, žiadna taká zóna neexistuje. Kedysi tieto lesy boli Lesoparkom, a už samotný názov naznačoval, že hospodársky záujem tu nebol prvoradý. Určite by mnohí pamätníci mohli potvrdiť, že sa v takej miere nikdy neťažilo drevo v tesnej blízkosti Košíc. Dnes je ale situácia celkom iná a chamtivosť, keď ceny stále viac žiadaného dreva na ekonomickom trhu rastú, spôsobuje, že sa už neberú na nič ohľady. Veď zlatá horúčka už dvadsať rokov zatemňuje myseľ tejto krajiny, z ktorej vznikol akýsi novodobý Klondyke s pištoľníkmi prezlečenými do talárov a obrnených štátnymi symbolmi. O rozsah akých obchodov sa jedná, poskytujú dôkazy letecké snímky slovenských lesov. Ak o tom chcete získať vlastnú predstavu,  doporučujem opäť aplikáciu Google Earth.

Čím bude menej lesov, tým bude drevo cennejšia komodita. Je to zlá správa. Žijeme vo falošných predstavách, že drevo je z obnoviteľných zdrojov. Pri dnešnom stave našej spoločnej planéty už žiadny strom nie je obnoviteľný. A strom či les pri Košiciach je rovnako dôležitý ako kdekoľvek inde na svete. To, okrem iného, prináša aj ďalší efekt – nedostatok vody.  Každý vyrúbaný strom znamená o kvapku menej. Koľko kvapiek potrebuje dážď? Pri zatemnenej mysli zbytočná otázka.

holorub holorub2

holorub3 holorub4

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: