Nad Košicemi vybuchl meteorit


Několik obyvatel Košic a okolí zaznamenalo v neděli před půlnocí jasný předmět pohybující se po obloze, který následně vybuchl. Astronomové potvrdili, že se jednalo o meteorit. Těleso vybuchlo ve výšce kolem 30 kilometrů.

Dnes 16:42 – Bratislava

„Při vstupu do atmosféry se těleso zahřálo a došlo k výbuchu,“ uvedl astronom Drahomír Chochol. Byl to objekt o velikosti fotbalového míče. Na zem dopadly jen malé části.

Obyvatele Košic a okolí zneklidnilo v noci jasné světlo na obloze, exploze a následná tlaková vlna. „Leželi jsme v ložnici a v celém domě byla tma. Před půlnocí se začalo pokojem šířit silné světlo. Nebylo to jako blesk, světlo se šířilo pomalu, náhle zmizelo a bylo slyšet silný zvuk,“ popsala zážitek paní Jana z obce Jasov u Košic.

Astronomové na Lomnickém štítu úkaz nezaznamenali, protože obloha byla zatažená.

Ivan Vilček (Bratislava), Právo

Prevzaté z www.novinky.cz


Poznámka
:

Údoličko ešte nespalo, a tak môže prispieť svojim svedectvom. Videl som rozžiariť sa celý severozápadný obzor, ako keď pozorujete vzdialenú nočnú búrku. Zvláštne na nej bolo iba  mimoriadne intenzívne a neprerušované svetlo. Trvalo z môjho pohľadu maximálne 3 až 5 sekúnd. Než som stihol otvoriť okno, bolo po všetkom. Žiadny ďalší záblesk som už nezaznamenal. Hrmenie sa ozvalo minimálne po desiatich sekundách a  a znelo dlhšie a súvislejšie ako zvyčajne. Napriek tomu som to považoval iba za vrtoch počasia a prvú búrku v roku 2010.  Ihneď som sa pozrel do aktuálnej radarovej mapy na stránke SHMÚ a skutočne sa v smere záblesku nachádzala intenzívnejšia zrážková činnosť a oblačnosť, ktorá mohla  tento jav vzhľadom k otepleniu vyprodukovať. Žiadny pohybujúci sa meteorit som zo svojho pohľadu nezaznamenal. Súvislá oblačnosť by to i tak neumožnila. To ale neznamená, že niekto iný nemohol vidieť viac. V posledných rokoch podobných správ z celého sveta neustále pribúda. Takže búrka, novinárska kačica alebo naozaj meteorit vybuchol nad Košicami?

Reklamy

One response to this post.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: