Ožarovanie bolí až pri umieraní


Je to neuveriteľné, ale ďalší stožiar s anténami pre mobilné siete, taký istý, ako v tomto článku, sa objavil pri autobusovej zastávke pri Ťahanovskom moste, iba niekoľko krokov od Aničky, známej výletnej lokality Košičanov, kde je v tesnom dosahu ihrisko, lodenica, kynologický areál, priestor pre modelárov a dve pivárne. V lete sa tu zhromažďuje veľké množstvo ľudí, ktorí radi využívajú trávnaté plochy okolo Hornádu na opaľovanie, pikniky a odpočinok. Odteraz sa budú opekať nie len na slnku, ale aj v neviditeľných lúčoch rádiových vĺn už v beztak dosť zamorenom prostredí.

Treba spomenúť a pripomenúť, že v časoch dávno minulých, keď ešte mobilné telefóny a siete neexistovali, ste mohli v Košiciach za korunu telefonovať hoci celý deň a nemuseli ste sa dívať na hodiny, koľko to bude stáť. Znie to ako rozprávka, najmä dnes, keď sú ľudia ochotní zaplatiť bez zaváhania a protestu akúkoľvek sumu za každú minútu alebo sekundu hovoru nejakej súkromnej nadnárodnej korporácii, pre ktorú je zákonodarstvo malej krajiny, technické, zdravotné a  bezpečnostné normy iba ochotným poslíčkom.

Bohužiaľ, lúče zo stožiara sú neviditeľné, a ožarovanie nimi bolí až pri umieraní. No bolí aj pri narodení postihnutých detí, no nie ako boží trest, ale ako výsledok nedostatočne overených technológií,  ľudskej ľahostajnosti a občianskej pasivity.

Predstavme si na chvíľu, že by sa žiarenie na tomto aj iných stožiaroch a strešných anténach zviditeľnilo v podobe svetla, pulzujúceho podľa intenzity a nebezpečnosti rôznymi farbami do širokého okolia,  ako maják smrti, ktorý by varoval všetky živé bytosti, že táto zóna je neobývateľná. Predstavme si, že budú podľa nového zákona všetky antény označené svetelnou signalizáciou o intenzite a výkonnosti. Možno by ľudia spozorneli, viac by sa pýtali, chránili by svoje rodiny, svoje deti a mohli by prinajmenšom odmietnuť prítomnosť zariadenie poškodzujúce zdravie vo svojej blízkosti. Ale pri takýchto podmienkach by boli predsa ohrozené rozprávkové zisky tých, ktorý vymýšľajú ďalšie a ďalšie nepotrebné hračky, ktoré obyčajným ľuďom nikdy neprinesú zdravý a šťastný život, pokiaľ za taký nepovažujú svoj gŕgajúci mobil v náprsnom vrecku. Bude to vždy proti tým, čo ešte nepredali tlkot svojho srdca za desivé a všadeprítomné vyzváňanie.

This slideshow requires JavaScript.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: