Ve Stuttgartu brutálně potlačena demonstrace, Němci se bouří


Ve čtvrtek se ve Stuttgartu konala demonstrace několika tisíc lidí proti megalomanskému plánu na výstavbu nového železničního uzlu a zejména proti kácení asi 300 vzrostlých, zčásti staletých stromů v Zámeckém parku, kde se má podzemní nádraží nacházet. Policie proti demonstrantům tvrdě zakročila obušky a slzným plynem, poprvé po 40 letech byla v SRN použita proti lidem vodní děla.

 Ve čtvrtek se ve Stuttgartu konala demonstrace několika tisíc lidí proti megalomanskému plánu na výstavbu nového železničního uzlu a zejména proti kácení asi 300 vzrostlých, zčásti staletých stromů v Zámeckém parku, kde se má podzemní nádraží nacházet. Policie proti demonstrantům tvrdě zakročila obušky a slzným plynem, poprvé po 40 letech byla v SRN použita proti lidem vodní děla. Mezi demonstranty byly desítky raněných. (Demonstranti házeli na policii kaštany, než na ně policie vlítla…) Prostor byl vyklizen, demonstranti sundáni ze stromů a v jednu hodinu v noci na pátek bylo prvních 25 stromů poraženo.

Brutální zákrok policie proti demonstrantům, mezi nimiž bylo i mnoho nezletilých a seniorů, vyvolal vlnu rozhořčení a zděšení nejen ve Stuttgartu samotném, ale v celém Německu. Policie a bádensko-würtemberská vláda se ovšem brání; tvrdí, že když policie opakovaně vyzve k vyklizení prostoru, je pak v cela v pořádku, když jsou lidé, kteří neuposlechnou, odklizeni, “ať je jim 7 nebo 70″… A vodní děla jsou čistě podle zákona prý méně intenzivním prostředkem než obušek nebo slzný plyn…
V pátek, den po tomto zákroku, se ve stuttgartské Zámecké zahradě sešlo podle odhadů policie 50.000, podle odhadů organizátorů 100.000 demonstrantů, kteří přišli vyjádřit svůj protest ani ne tak už proti kácení stromů a stavbě obřího železničního uzlu (který má být “jedním z nejmodernějších na světě”), ale především proti bezmezné aroganci moci.
Jak vidno, i jinde mají své “tunely Blanka”, tunely, kudy tečou peníze z podnikatelské sféry do kapes vládních a magistrátních úředníků a do stranických pokladen. A jak vidno, je státní moc ochotna zajít velmi daleko v ochraně zájmů podnikatelské elity. Zákrok policie byl očividně především zastrašovací, byl demonstrací síly. S čím mocní nepočítali, byl výsledný efekt – lidé se nezalekli, ale probudili…

Bližší informace v češtině: http://www.ct24.cz/svet/103048-masove-protesty-ve-stuttgartu-pokracuji/

a v němčině: http://www.stuttgarter-nachrichten.de/

Pro OSUD.cz rh

Prevzaté z www.osud.cz

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: