Posledné staré stromy


Posledné staré stromy na Komenského ulici oproti “Veterine” už nie sú. Väčšinu z nich už vyrezali skôr, no akýmsi zázrakom tu ostali ešte dve, či tri mohutné lipy alebo jasene, ba ako na jednej z fotografií vidieť, aj cyklistický chodník ukradnutý chodcom, ho obchádzal. Teraz už nemusí – po stromoch ostala iba hromada štiepok.

Samozrejme, ešte pred svojim definitívnym koncom boli  pre istotu zaliate asfaltom, no i tento bezohľadný akt stromy prekonávali s neuveriteľnou životaschopnosťou. Ale proti motorovým pílam Záhradníckeho podniku mesta Košíc nemali šancu.  Ani tisíc nových platanov, ktorými začali nahrádzať aj tu nádherné stromoradie, ktoré po sto rokoch vývoja by malo v ľuďoch vzbudzovať úctu a obdiv, nenahradí prospešnosť ani jediného z nich. Firma Autosklo už nebude zaclonená ani jediným a pre Košice zrejme nepotrebným a nepohodlným velikánom.

Ulica je akási pustá a smutná. Stromoradie, ktoré bolo kedysi jej okrasou, definitívne zaniklo.

stromy_kom

Krížikom sú označené stromy, o ktorých sa píše v predchádzajúcom texte.

Reklamy

2 komentáre

  1. Posted by Filip on február 22, 2011 at 12:16 pm

    Zdravím, náhodou som našiel Váš Blog, neviem, či ho ešte updatujete, keďže Február tu nieje, ale plne súhlasím zo všetkým a som rád, že niesom sám, kto vidí, čo sa deje z jedinečným územím na kopci Hradová, ale aj v rámci mesta Košice – zbytočné výruby, nesprávna manipulácia a ošetrovanie zelene. Ešte upozorním, že na území “údolíčko” rastú vzácne Vstavačovité rastliny (orchidey), ktoré sú chránené celoeurópsky.

  2. Posted by udolicko on február 22, 2011 at 8:14 pm

    Ďakujem za komentár. V poslednom čase som sa trochu odmlčal, veď ste prvý, ktorý na moje články reagoval. Som rád, že vás to zaujíma. Ďakujem tiež za upozornenie o vzácnych vstavačovitých rastlinách. Na území “údolička” je stále čo objavovať. Škoda, že si len málo ľudí všimlo, aký úžasný prírodný park by tu mohlo mať mesto Košice, keby ho chránilo.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: