EU tajně schválila nouzové nařízení umožňující velké zvýšení radiace v potravinách


 

Kopp Online, Xander News a další neanglické zpravodajské agentury oznámily, že EU zavedla tajné „nouzové“ nařízení, aniž by informovala veřejnost, kterým zvyšuje množství radiace v potravinách až na 20 násobek předešlých potravinových norem.

Podle EU musí být limity pro radiaci během jaderného nouzového stavu zvýšeny, aby se zabránilo nedostatku potravin.

Ale v celé Evropě panuje zlost, protože tento nouzový příkaz byl vydán přesto, že oficiální představitelé říkají, že u potravin nebezpečí nehrozí.

Foodwatch uvedla: Tato nyní v platnost dávaná pravidla jsou absurdní, protože v Evropě není žádný stav jaderné nouze, a zcela jistě žádný nedostatek potravin.“

Velké zvýšení povolené radioaktivity u dovozů EU a potravin z Japonska

Všechny Geigerovy počítače budou pípat jako splašené a budou blikat všechny červené kontrolky – EU právě nařídila, že 20 krát vyšší radioaktivita v rybách z Japonska není náhle žádný problém.

Evropská unie schválila podstatné zvýšení radioaktivní zátěže u potravin z Japonska. Doposud bylo povoleno 600 becquerelů (cesium 134 a cesium 137) na kilogram, ale od tohoto víkendu to je například u oleje nebo rostlin 12,500 becquerelů na kilogram, více než 20 krát více. Toto zvýšení bylo zaznamenáno v Nouzovém nařízení 297/2011 z 27. března a vstoupilo v platnost.

Zatímco politici mluví o „posílených kontrolních opatřeních“ a „zvláštních ochranných normách“, jako jeden muž mlčí o obrovském zvýšení přípustných limitů u potravin z Japonska. Nicméně jsme ujišťováni, že se nemáme ohledně radioaktivních produktů z Japonska čeho bát.

Vysvětlení, proč je 20 násobná hodnota pro bezpečnost spotřebitelů bezproblémová, nepřišlo.

Podle Food Watch tato politika nevytváří větší důvěru evropských občanů v opatření EU. Food Watch chce okamžitý zákaz všech potravin pocházejících ze zasaženého regionu v Japonsku. Mimochodem Evropa dováží z Japonska jen velmi málo potravin.

  • Společné tiskové prohlášení Foodwatch a Environment Institut Munich eV: limity pro radioaktivní kontaminaci potravin z Japonska zvýšeny – federální vláda neinformuje veřejnost

29. 3. 2011

Berlín/Mnichov. Spotřebitelská organizace Foodwatch a Environment Institute Munich eV kritizovaly informační politiku federální vlády u bezpečnosti potravin po jaderné katastrofě v Japonsku. Federální ministryně pro ochranu spotřebitelů Ilse Aigner informuje veřejnost o „zvýšených kontrolních opatření“ a „zvláštních ochranných norem“, ale nezmiňuje fakt, že byl přes víkend zvýšen celoevropský limit pro radioaktivní kontaminaci potravin ze zasažených japonských oblastí. Dříve byla u kumulativní radioaktivity cesia 134 a cesia 137 povoleno maximálně 600 becquerelů na kilogram, ale o víkendu vstoupil v platnost limity u jistých produktů z Japonska až 20 krát vyšší a dosahující až 12,500 becquerelů.

Dokumenty a odkazy:

Nouzové nařízení EU 297/2011
Předešlé limity (nařízení EU 733/2008)
Nové hodnoty limitů (nařízení EU 3954/1987)
Nové limity pro „potraviny nízkého významu (nařízení EU 944/89)
Environment Institute Munich eV

Zatímco v Evropě neexistují v současné době žádné příčiny pro obavy ohledně vysoce kontaminovaných produktů z Japonska, neospravedlňuje to nedostatečnou informační politiku federální vlády, ani zvýšení výše limitů. „Ministryně mluví pouze o zvýšené kontrole a nezmiňuje, že byly zmírněny bezpečnostní normy pro japonské potraviny. Paní Aigner dostává od veřejnosti důležité informace – zcela jistě ji to nezíská důvěru občanů,“ řekl Thilo Bode, ředitel spotřebitelské organizace. „Je absurdní zvyšovat v současné situaci limity pro japonské potraviny, aby byly zavedeny v EU,“ řekla Christina Hacker, členka představenstva Environmental Institute Munich.

Obě organizace dávají přednost naprostému zákazu dovozů. „V současné době patří naše solidarita obětem katastrofy v Japonsku, a toto opatření by zcela jistě nepředstavovalo pro japonskou ekonomiku žádnou velkou ztrátu,“ řekla Christina. V každém případě je objem dovozů potravin z Japonska velmi nízký.

(Nařízení EU 733/2008) se týká potravin a potravinových dovozů u cesia 134 a cesia 137, a typicky omezuje úroveň na 370 becquerelů na kilogram u dětských výživ a mléčných produktů a na 600 Bq/kg u ostatních potravin. Nouzové nařízení 297/2011, které vstoupilo v platnost v březnu 2011, zvýšilo hranice Evropské komise pro tyto produkty ze zasažených oblastí Japonska jasně: na 400 becquerelů na kilogram u dětské výživy, na 1000 Bq/kg u mléčných produktů a na 1250 Bq/kg u ostatních potravin. Jisté produkty, jako rybí olej nebo koření, mohou tuto hodnotu překročit desetkrát, tj. na 12,500 becquerelů na kilogram – na 20 násobek předešlého limitu.

Historickým základem tohoto zvýšení je katastrofa v Černobylu v r. 1987 a nařízení EU 3954/1987. Podle něj se musí v případě „jaderného stavu nouze“ zvýšit stropy povolené radioaktivní kontaminace u potravin proto, aby se zabránilo nedostatku potravin. „Tato pravidla, která nyní vstoupila v platnost, jsou absurdní, protože v Evropě žádný jaderný nouzový stav není a zcela jistě zde neexistuje žádný nedostatek potravin. Dovozy z Japonska nehrají pro evropské občany roli,“ řekli Thilo Bode a Chris Hacker.

Kopp Online také zveřejnila článek o tajném schválení zvýšení radiačních limitů a umožnění prodeje neoznačeného klonovaného hovězího. Zde jsou výňatky, co se týká radiace v potravinách.

  • EU – Evropští občané budou nyní dostávat klonované maso a ozářené potraviny (1)

Co bylo nyní řečeno občanům EU? Pokud jste obyvatelem Evropské unie, nemáte již žádné jiné skutečné nepřátele. Co tímto výrokem onen člověk myslel lze snadno pochopit, když se podíváte na dvě rozhodnutí EU, která přijala tento víkend:

1.      Od tohoto okamžiku je v Evropě povoleno klonované maso a nemusí být označeno.

2.      Stávající limity EU pro radioaktivní kontaminaci potravin z Japonska byly nyní zvýšeny dvacetinásobně.

…Každý, kdo si v budoucnu koupí rybí olej nebo koření z Japonska, může spolknout až dvacetinásobek radioaktivní kontaminace.

Nyní vyvstává první otázka: Opravdu Evropané chtějí klonované maso? Opravdu chtějí zvýšenou úroveň radiace ve svých potravinách? Jasná odpověď je ne! A ne! Podle průzkumu Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, EFSA, by muselo v Bruselu opravdu spouštět poplach, pokud by se vůdci EU skutečně zajímali o názor a vůli lidí. Protože podle tohoto výzkumu dvě třetiny Evropanů, kde téměř tři čtvrtiny Němců, mají obrovské problémy s geneticky upravenými organismu v potravinách. Podle průzkumu EFSA rezidua chemických pesticidů, antibiotik nebo hormonů v potravinách „velmi znepokojují“ téměř jednoho ze tří Evropanů. Čtyři pětiny si myslí, že veřejné organy by měly u bezpečnosti potravin dělat více.

Více, a ne stále méně!

  • EU – Evropští občané nyní dostávají klonované maso a ozářené potraviny (2)

Ačkoliv federální ministryně pro záležitosti spotřebitelů Aigner již několik dnů mluví o zvýšení kontrolních opatřeních a zvláštních bezpečnostních normách u potravin z Japonska, neinformuje veřejnost, že celoevropské limity pro radioaktivitu byly prudce zvýšeny. U potraviny ze zasažených oblastí v Japonsku byly tento víkend zvýšeny výrazně.

  • Foodwatch ve svém tiskovém prohlášení varuje: „Množství kumulativní radioaktivity cesia 13 a cesia 137, činící doposud 600 becquerelů na kilogram, bylo minulý týden u některých potravin z Japonska zvýšeno až dvacetinásobně, na 12,500 Bq/kg. Ačkoliv není v současné době v Evropě žádný důvod k obavám ohledně vysoce kontaminovaných produktů z Japonska,  neospravedlňuje to ani nedostatečnou informační politiku federální vlády, ani zvýšení limitů. Ministerstvo mluví pouze o zvýšené kontrole a zakrývá, že byly u japonských potravin zmírněny bezpečnostní normy.
  • Aigner před veřejností zatajuje důležité informace – takže si důvěru občanů nezíská, řekl Thilo Bode, manažer Foodwatch. Jak jeho organizace, tak Environment Institute Munich eV dávají přednost naprostému zákazu dovozů. Stejně tak by se pravděpodobně rozhodli i občané EU, v každém případě jejich většina.

Nakonec vyvstává otázka, jak dlouho si to lidé 27 zemí nechají líbit? Pomalu pravdu poznáváte, ale většina lobbistů a politiků ne? Takže proč si je platit. Abyste si v budoucnu mohli kupovat klonované maso a rybí olej s cesiem?

Zdroj: www.osud.cz

ze zahr. zdrojů. Osud 2011

EU tajně schválila nouzové nařízení umožňující velké zvýšení radiace v potravinách | OSUD

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: