Normálna rádioaktivita


Vďaka internetu, (v čase černobyľskej havárie iba sen) pokiaľ sú tieto údaje pravdivé, sa pod titulkom 24-h priemery príkonu dávkového ekvivalentu gama žiarenia dajú zistiť aktuálne hodnoty pre rôzne oblasti Slovenska. V tejto chvíli je napríklad v Košiciach hodnota radiácie 109,7  nSv/h (nanosievertov za hodinu). Údaje sú prevzaté zo stránky Slovenského hydrometeorologického ústavu. Jeden nanosievert je tisícina z microsievertu, čiže 1 nanosievert = 0,001 z microsievertu. Na tejto mape si môžete porovnať údaje zo zamoreného Japonska s aktuálnymi údajmi na území Slovenska. V najpostihnutejšej oblasti v prefektúre Fukushima sa radiácia  pohybuje v hodnotách od 193 – 70,900 nSv/h, o stupeň nižšie v legende je ešte stále v červených číslach hodnota 98 – 193 nSv/h, kde by patrili teraz aj Košice, ba aj väčšina Slovenska. Na mape sú zobrazené aj údaje pred haváriou, ktoré sa v danej oblasti považujú za normálne, pretože určitý stupeň rádioaktivity je na našej planéte prirodzený. Dopátrať sa toho je ale dnes takmer nemožné. Prichádza zo slnka, z vesmíru, mení sa v závislosti od geologického podložia krajiny. Z porovnávania týchto hodnôt sa ale zákonite rodí otázka, aká bola na našom území rádioaktivita pred Černobyľskou haváriou a po nej… samozrejme, pokiaľ máme dočinenia s pravdivými údajmi.  No i z týchto údajov, porovnanie ktorých priniesla bohužiaľ až ďalšia tragická havária vo Fukishime, sa dá odhaliť v akom kontaminovanom prostredí žijeme. Zatiaľ ešte nedošlo ani k rozpadu Césia 136 a 137 z černobyľského reaktoru. K tomu dôjde až po 30 rokoch, teda v roku 2016. Medzitým sa už kumuluje aj na našom území ďalšie Cézium a ešte nebezpečnejšie Plutónium, ktorého sa nezbavíme ani za tisíce rokov. To Fukushimské len pribudne k Černobyľskému. A skúsme si predstaviť, aké boli hodnoty pred rokom 1945, než vybuchla v ovzduší prvá atómová bomba, a potom stovky ďalších iba tak pokusne…  Nuž čo, pre niekoho “veľké prachy”, pre verejnosť normálna rádioaktivita a smrť.

Update 18.4.2011

Stránka Slovenského hydrometeorologického ústavu je už niekoľko dní bez akýchkoľvek aktuálnych informácii, to znamená, že ani údaje o rádioaktivite nie sú prístupné.

Update 20.4.2011
Stránka Slovenského hydrometeorologického ústavu je už funkčná, no značne oklieštená. Údaje o aktuálnom stave rádioaktivity neboli obnovené.

Update 19.5.2011
Bolo obnovená funkčnosť stránky Slovenského hydrometeorologického ústavu  tak, ako ju užívatelia internetu poznali pred 18. aprílom 2011. Údaje o aktuálnom stave rádioaktivity boli opäť sprístupnené.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: