Elektrárenská mašinéria v pohybe


Snímka016

Táto nekvalitná fotografia je bohužiaľ iba z mobilu,
ale snáď ako ilustrácia postačí. A teraz otázka: “Akoby sa vám páčilo, keby niekto na vašom pozemku, vo vašej záhrade, pred vašim domom, na vašom dvore, postavil takéto monštrum…?
Základňa nového stožiara vysokého napätia ma asi 10 x 10 m. K tomu zničený plot, znehodnotený pozemok, zmasakrované stromy, kríky, zeleň, pôda, výsledok -  prinajmenšom nepredajný majetok – veď kto by pod týmto stožiarom chcel tráviť svoj voľný čas s rodinou?

Územie, o ktorom tu hovorím, sa nachádza za kopcom Hradová, pod Kavečianskou cestou, časť Budanová, za zastávkou “Výhliadková veža”. Trasa vysokého napätia tu bola vybudovaná ešte niekedy začiatkom šesťdesiatych rokov a natrvalo zničila mimoriadne pekný krajinársky charakter tejto členitej a zvlnenej pahorkatiny pred obcou Kavečany, s cennými a zákonom chránenými botanickými náleziskami. Celá trasa je teraz zrejme z nejakého technického dôvodu v štádiu rekonštrukcie a všetky staré stožiare aj s vedením boli odstránené a nahradené novými, ešte mohutnejšími, pretože staré mali iba dve úrovne – tie nové budú niesť až tri úrovne drôtov, teda bude zvýšená aj ich kapacita. Kvôli väčšej váhe bola zrejme zahustená aj sieť stožiarov, a tak došlo k tomu, že sa tento celkom nový stožiar ocitol uprostred záhrady nešťastného majiteľa.

Snímka028Ďalšie znechutenie mojej jarnej prechádzky ma čakalo aj o niekoľko krokov ďalej, kde sa nachádza takouto tabuľou chránená “Prírodná pamiatka.” Je to naozaj široko ďaleko jediná podobná tabuľa s vyblednutým štátnym znakom Slovenskej republiky a zrejme nemá schopnosť a asi ani za cieľ niečo chrániť – skôr iba oznamovať.

Snímka029Napriek tomu ma naozaj šokovalo, keď som videl novú cestu, ktorá vedie okrajom územia, na ktorom je údajne prírodná pamiatka takej dôležitosti, že ju nejaký úrad nechal označiť štátnym znakom. Elektrárenská mašinéria si tu narýchlo vyrobila asi päť, miestami aj desať metrov širokú cestu, spevnenú hrubým štrkom pre ťažké mechanizmy, pracujúce na rekonštrukcii. Ešte pred rokom som sa tu mohol kochať v nádhernej lúke, plnej kvetov. Rok 2011 ju natrvalo poznačil skazou.

 

Snímka021

Rekonštrukcia však ešte zďaleka neskončila, a keď sa v tejto aj rekreačne dosť využívanej oblasti s množstvom záhradiek a chát, začnú inštalovať ponad pozemky a strechy hrubé a ťažké laná vysokého napätia, môžem len poľutovať bezmocných majiteľov.  Táto cesta sa ešte viac rozšíri a začnú ju využívať autá a motocykle. Zatiaľ využívali iba starú cestu, ktorá sa nachádza na okraji lesa. Je tu obľúbené miesto s ohniskom na nedeľné pikniky a vľavo na starých boroviciach poľovnícke alebo pytliacke posedy. Prechádzajúc tadiaľ podvečer sa ktokoľvek môže stať terčom, i keď to do ukončenia rekonštrukcie až tak nehrozí. Poľovnícj ani pytliaci tu nebudú mať dostatok zveri na lov a to je jediná pozitívna vec tejto stavby.

 

Oblasť prirodnej pamiatky

Na obrázku z Google Earth vidno ešte krajinu v pôvodnom stave.
Všimnite si nezvyčajne pravidelný tvar pahorku v strede.
Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: