Detail zprávy | Hnutí DUHA


 

Čerstvě vyznačené stromy k pokácení objevily hlídky Hnutí DUHA v místech, která byla v šumavském národním parku doposud ponechána přírodě. Ministr Tomáš Chalupa přitom k návrhu současného ředitele parku Jana Stráského, který chce pustit těžaře i do oblastí divoké přírody, zatím souhlas nedal. Čeká totiž na odborné posudky.

Hnutí DUHA zjistilo tisíce stromů vyznačených k těžbě v Černohorském močálu a oblasti kolem Ptačího potoka mezi Černohorskou nádrží a Modravským potokem [1]. Podle informací, které má ekologická organizace k dispozici, ale probíhá vyznačování stromů ke kácení v oblastech ponechaných přírodě i v dalších částech národního parku.

Hnutí DUHA upozornilo, že kácení zlikviduje vzácnou divokou přírodu, za kterou sem jezdí statisíce turistů. Jan Stráský chce těžit stromy v horských pralesích, rašeliništích i mokřadech v samotném srdci Šumavy. Stromy se mají kácet v oblasti Mlynářské a Rybárenské slati, v Tříjezerní, Jezerní i Mezilesní slati, Černohorském močálu, Tetřevské slati a mnoha dalších. Dřevorubci půjdou do rozsáhlých bažin v okolí Vysokých Lávek a Hůreckých močálů i svahů kaňonu řeky Křemelné. Padnout mají pralesy na Smrčině a Hraničníku i horské lesy mezi Poledníkem a Ždánidly. Hlídky ekologické organizace některé lokality zdokumentovaly. Možná poslední fotografie šumavské divočiny před zahájením těžby si mohou lidé prohlédnout na http://www.sumavapro.cz/kde-se-ma-kacet/.

Podle odhadů Hnutí DUHA vznikne v národním parku kvůli těžbě o 3 000 až 5 000 hektarů holin více, než kdyby se postupovalo stejně, jako doposud: správa parku těžila napadené stromy pouze na hranici těch nejcennějších území. Jasně vymezené plochy tedy ponechala přirozenému vývoji, zároveň ale bránila napadení okolních lesů kůrovcem.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:

„Je to divadlo. Ministr Chalupa říká, že čeká na posudky, podle kterých rozhodne, a ředitel parku už vyznačuje v oblastech ponechaných přírodě stromy k těžbě…“

„Kácením smrků dojde ke zničení mladých stromků, které pod nimi již teď vyrůstají.“

„Pokud ministr Chalupa kácení v oblastech ponechaných přírodě neschválí, zaplatí Jan Stráský náklady na zbytečné vyznačování stromů ze svého?“

„Národní parky přitom všude chrání především divokou přírodu, kde turisté mohou pozorovat, jak se chová bez ovlivňování člověkem.“

Poznámky:

[1] Fotografie z oblastí naleznete na:

www.sumavapro.cz/kde-se-ma-kacet-cernohorsky-mocal/

www.sumavapro.cz/kde-se-ma-kacet-ptaci-potok/

www.sumavapro.cz/kde-se-ma-kacet-modravsky-potok/

Detail zprávy | Hnutí DUHA


Poznámka z údolička: Slovensko v tom už ide na plné obrátky a pred chamtivosťou drevenej mafie nepomohli ani najprísnejšie stupne ochrany v Tatranskom národnom parku. Drevo bude stále cennejšie a drahšie, zlatokopovia o to viac ozbrojenejší a bezohľadnejší. Osud Šumavy a Tatier je spečatený skorumpovanými štátikmi a ich bojazlivými obyvateľmi.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: