Nejezte houby z lesa, jsou kontaminované (Dodatek: hoax?)


 

Mail od čtenáře:

Přeposílám od známého. Bavil se totiž nedávno s člověkem, který už dlouhou dobu pracuje pro Akademii věd CR jako biochemik a podrobně se zabývá zejmena výzkumem nezávadnosti potravin. Právě dělali výzkum, jak fukušimská katastrofa ovlivňuje složeni hub, které si lidi můžou normálně nasbírat v lese. A výsledky byly tak špatné, že jim úplně zakázali je zveřejnit !

Ten známý mě proto prosil, abych to nikomu neříkal, ale já si myslím, že by to měl vědět každý !!

Houby jsou totiž známé tim, ze v sobe akumulují těžké kovy a jsou schopné nahromadit v sobě až 100-krát vyšší koncentraci než je v okolním prostředí. To značí všechno z okolní půdy, vzduchu, půdní i vzdušní vlhkosti a z deště! Radioaktivní težké kovy velmi snadno pronikají pres myceliová vlákna podhoubi do nitra buněk a tam zůstávají. Jde zejména o cezium s poločasem rozpadu až 30 let (to je doba, než se rozpadne pouha polovina jeho radioaktivních jader). Míra zamoření u nás je velmi intenzivně sledovaná už od Černobylské katastrofy ! Radioaktivní cezium také dokáže velmi snadno putovat krví a ostatními tělovými tekutinami člověka a ozařovat jej potom velmi dlouho právě zevnitř z bezprostřední a právě proto o to nebezpečnější blizkosti!!!

Nejvyšší koncentrace radiace bývá bohužel nameřena právě v oblíbených hřibovitych houbách (napr. praváci nebo křemenáče ), protože maji ze vsech hub nejvice pigmentu. Ti vědci otestovali první letošni houby a zjistili, ze skoro všechny několikanásobně překročily limity kontaminace, které jsou ješte zejména pro mladého člověka zcela bezpečné.

Jsou přesvědčeni, že za to může práve havárie ve Fukušimě, protože výsledky z předchozích let byly ještě zcela v pořádku !!!!!!

Nechápu, proč nás naše vláda neinformovala, že i na území ČR dopadla, a stále ještě dlouhodobě dopadá dosti silná japonská radiace, která se bohužel nebezpečně zkoncentruje právě v oblíbených houbách !
Pošlete prosím tento mail všem svým známým, aby se dozvěděli, jaké nebezpečí jim hrozi. A pokud náhodou budete posílat děti na tábor, tak jim a jejich vedoucim zakažte, aby jedly letos nasbírané houby. Jde totiž velmi silně o jejich budoucí zdravi!
P.S. Právě mi přišel další mail, že tento text je na stránce hoaxů, tak nevím. http://www.hoax.cz/hoax/radioaktivni-houby/
Na idnes: (tady už mám spíš podezření, že na té radioaktivitě něco bude.) http://borovicka.blog.idnes.cz/c/195341/Jsou-houby-radioaktivni.html

Vyjádření odborníka nebo zainteresované osoby

Houby rostoucí na území České republiky obsahují přirozeně se vyskytující radioaktivní prvky, zejména izotopy draslíku, uranu, thoria a produktů jejich přeměny. Některé druhy hub vykázaly vysokou schopnost akumulovat radioizotopy cesia (134 a 137) z jaderného spadu po havárii reaktoru v Černobylu. Vzhledem k poločasu rozpadu obou izotopů dnes 134Cs prakticky vymřelo a aktivita izotopu 137Cs významně poklesla. Již v 90. letech 20. století bylo prokázáno, že konzumace 10 kg běžných hub ročně nepředstavuje pro houbaře prakticky žádné riziko.
Vzhledem k tomu, že na území ČR nebyl po havárii v Japonsku v tomto roce – vzhledem k velké vzdálenosti a vzdušnému proudění – zaznamenán prakticky žádný radioaktivní spad, nehrozí ani žádné zvýšení radioaktivity hub. Kromě toho je třeba zdůraznit, že i v případě významného radioaktivního spadu by se radioaktivita hub zvyšovala postupně – tedy nikoli skokově, ale v průběhu několika let v závislosti na postupné migraci radioaktivních izotopů do hlubších vrstev půdy.
RNDr. Jan Borovička, Ph.D.

Ústav jaderné fyziky AV ČR
Geologický ústav AV ČR

ZDROJ: OrgoNet: Nejezte houby z lesa, jsou kontaminované (Dodatek: hoax?)

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: