Zastavte zkázu Šumavy, píší Nečasovi vědci z ciziny


Praha – Renomovaná mezinárodní organizace Society for Conservation Biology (Společnost pro ochranářskou biologii) napsala premiérovi Petru Nečasovi, aby česká vláda nedopustila devastaci Národního parku Šumava.

Podle společnosti, sdružující více než 10 tisíc vědců a dalších expertů na ochranuživotního prostředí, by to mohl způsobit nový zákon o Šumavě z dílny ministraTomáše Chalupy.

Je to už druhé zahraniční varování před přijetím nového zákona v poměrně krátké době. Jako první poslal kritický dopis do Prahy Mezinárodní svaz ochrany přírody. Organizace v listu dokonce naznačila, že by Šumava už nemusela být zařazena do mezinárodní kategorie národních parků.

V aktuálním dopise prezident evropské pobočky Společnosti pro ochranářskou biologii varuje českou vládu před zásahy v nejcennějších oblastech národního parku. Zároveň upozorňuje, že chystaný zákon počítá s tím, že nejpřísnější ochrana se bude týkat jen části nejvzácnější přírody.

Kritika plánované lanovky

Společnost varuje před developerskými aktivitami na Šumavě a konkrétně zmiňuje plánovanou lanovku na Hraničník, pro jejíž stavbu vytváří zákon podmínky tím, že na mapě ponechává volný koridor.

V dopise pro Nečase společnost připomíná konferenci o přírodních a přírodě blízkých oblastech, která se konala v Praze v roce 2009, když Česko předsedalo Evropské unii. Konference konstatovala, že zbývající oblasti s divočinou by měly být co nejpřísněji chráněny.

“Poslední vývoj na Šumavě je v silném protikladu s těmito závěry,” uvádí se v dopise pro českého ministerského předsedu, který má Aktuálně.cz k dispozici. Společnost varuje i před masivním kácením kůrovcových smrků v nejcennějších oblastech parku.

Experti půjdou na Šumavu

Profesor Pavel Kindlmann, vedoucí Centra pro výzkum biodiverzity Akademie věd ČR uvedl, že podle Společnosti pro ochranářskou biologii by Česko přijetím navrhovaného zákona mohlo porušit mezinárodní legislativu a své mezinárodní závazky.

Společnost dokonce vyzvala Evropskou komisi, evropské vlády, vědeckou komunitu i celou veřejnost, aby podpořily ochranu přírody na Šumavě.

O situaci na Šumavě jednala mezinárodní organizace loni v prosinci v Aucklandu. “Letos se sejde výbor v České republice, navštíví kritické lokality na Šumavě a rozhodne o dalším postupu,” řekl Kindlmann.

Rady a doporučení Společnosti pro ochranářskou biologii berou podle něj vlády a úřady vyspělého světa vážně, protože “ochrana přírody je věcí prestiže každé kulturní země”.

Postupné rozšiřování I. zón

Nový zákon o Národním parku Šumava by měla sněmovna začít projednávat nejspíš na své zářijové schůzi. Ministr životního prostředí Chalupa chce, aby po přijetí zákona byla nejcennější I. zóna vyměřena na zhruba 22, respektive 26,5 procenta území (4,5 procenta by byla takzvaně dočasně zásahová).

Pro převod do I. zóny by se zároveň připravovalo území s označením IIa, jehož rozloha by byla 8,5 procenta území šumavského parku. Návrh zákona předpokládá, že by se I. zóna rozšiřovala postupně, ve třech časových krocích.

Klaus s Chalupou na Šumavě

Autor: Tomáš Jiřičkavětší obrázek »

“Výsledných 35 procent rozlohy parku představuje plochu téměř 24 tisíc hektarů. Tato rozloha je větší než celková velikost sousedního národního parku Bavorský les,” poznamenal Chalupa.

Nechci efekt sněhové koule

K plánované lanovce ministr už dříve uvedl, že úzký koridor pro její případnou stavbu by měl mít asi 13 hektarů, které budou vyčleněny z národního parku.

Podél koridoru zůstane první zóna parku, aby se území nemohlo rozšiřovat. “Přijatelná je pro mě otázka lanovky jako prostředku k dopravě. Je pro mě nepřijatelný ‘efekt sněhové koule’, kdy se na povolení stavby koridoru nabalí lyžařský areál a podobně,” řekl Chalupa.

Poznamenal, že lanovka pomůže významně omezit silniční dopravu z Přední Zvonkové do rakouského lyžařského areálu Hochficht, kudy v zimě projedou desítky tisíc aut.

ZDROJaktualne.centrum.cz/

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: