Privatizace vody: “TOTO NENÍ SPRÁVNÉ” – Chceme-li něco změnit, tak nemáme jinou cestu než se spojit a ozvat


Začnu otázkou. Souhlasíte se mnou, že privatizace vody a zisků z ní je pro lidi a stát nevýhodná? Chcete pomoci zastavit tento nesmysl? Pokud ANO, pošlete mi kontakt. Zašlu Vám rozsudky soudů a budete vědět, že nejsme blázni, když si myslíme “TOTO NENÍ SPRÁVNÉ”. Dáte je svým známým a ti svým známým a dál svým známým atd. V určitém okamžiku již nás bude dost na to, aby politici začali pracovat pro lidi.

Ve Franci se objevily kauzy, které prokázaly, že vodárenské koncerny uplácí politiky. Ti poté koordinují veškeré potřebné činnosti vedoucí k privatizaci prodeje vody a uzavření nevýhodných smluv s koncerny. S komunálního politika se díky tomu stává “politický zaměstnanec koncernu” a tím pejsek na vodítku, který musí poslouchat povely svého koncernového pána, protože jinak nedostane napapat, případně příště dlouho politikem nezůstane. Ve Francii řadu těchto případů řešila úspěšně policie. Případy skončily u soudu a odsouzením zaměstnanců koncernů i politiků. Vedení koncernů dalo od svých zaměstnanců ruce pryč. Pro koho zaměstnanci pracovali je ovšem všem jasné.

Probíhá v České republice (Slovenskej republike) rovnaký – stejný proces?  Můj názor je, že ANO. Při předání monopolu prodeje vody do rukou koncernu se často nehledaly nejlepší nabídky. Naopak. Chování „politiků“, kteří přišli s nápadem privatizovat městskou vodárnu a předložili ho svým kolegům do zastupitelstev, bylo zcela opačné. Vše bylo organizováno tak, aby městská vodárna skončila v rukou předem vyvoleného, za podmínek, které byly výhodné především pro koncern. (Vodné a stočné i zisky politik možná okecá, ale nevysvětlí). Jakékoliv jiné firmy a jejich nabídky neměly šanci. Existují regiony, kde se nabídky konkurentů před zastupiteli tajily, nebo byl postup výběru organizován tak, aby jiné nabídky nebyly projednány. V jednom případě bylo dokonce prokázáno, že všichni politici působící v orgánech městské vodárny měli po privatizaci městské vodárny přejít ke koncernu jako zaměstnanci v podobě skladníků atd..

Stejně jako k nám přišly “francouzské” koncerny, tak k nám přijde i “francouzské” právo. Z pohledu činnosti soudů a policie zatím ve Francii nejsme. Z pohledu sběru důkazů o protiprávním jednání a porušování řady zákonů České republiky je můj názor takový, že ve Francii jsme. Řada důkazů o nekalých praktikách existuje a byly soudům i policii předloženy. Např. v kauzách privatizace Vodovodů a kanalizací Zlín, a.s. a Vodáren Kladno-Mělník, a.s..

Tyto městské vodárny byly nejprve ovládnuty soukromým subjektem, který při dodržení zákonů České republiky nemohl vodárnu ovládnout!  Přitom tento subjekt z pozice osoby ovládající vodárnu poté přes “kooperující politiky” připravil realizaci všeho potřebného k privatizaci zisků městské vodárny, to znamená k uzavření smluv s koncernem s platností na 30 let. V těchto městských vodárnách „vyhodili“ z orgánů městské vodárny lidi, kteří nesouhlasili s privatizací a nahradili je přímo lidmi pracujícími pro koncern nebo poslušnými. Zde rovněž existuje v České republice legislativa zakazující porušování zákazu konkurence a zneužité informací v obchodním styku. Za těchto okolností neměl  žádný konkurent vyvoleného koncernu šanci se účastnit volné hospodářské soutěže o městskou vodárnu. Žádná soutěž nebyla připuštěna a výběrové řízení umožňující posoudit nabídky všech možných zájemců nebyly vyhlášeno. Zde existuje v České republice zákon o ochraně hospodářské soutěže.

Poté, co byly smlouvy mezi vodárnou a koncernem podepsané lidé z městské vodárny vesměs odešli pracovat zpět k nadnárodním koncernům. Někteří “politici” si spokojeně chrochtají. Mezi tím reálný vývoj doložil, že vodné a stočné neroste o inflaci, že smlouvy s koncernem znamenaly stop dotacím z EU a pokud vodárny potřebují peníze na investice, tak není problém = koncern zaplatí vyšší nájemné, což okamžitě promítne do vodného a stočného, tím  lidem zdraží vodu a vše za něj vlastně zaplatí lidé. To mohly udělat městské vodárny napřímo a nemusely nechat zahraniční koncern inkasovat desítky miliónů korun zisků ročně.  A co koncern? Ten pouze provozuje a přitom tiše vydělává.

O tom, že mám pravdu v tom, že provozní model je tunel na peněženky občanů a veřejné rozpočty jsem přesvědčený, stejně tak jako o tom, že byl zaveden protiprávně. Proto, přestože máme oproti Francii zpoždění, zůstanu na svém stanovisku “TOTO NENÍ SPRÁVNÉ” a dotáhnu soudní spory. Před 10 lety jsem se obrátil na soudy a policii a v soudních sporech pokračuji dodnes. Soudy mi po 10 letech v minulém roce začaly dávat pravomocně za pravdu. Politici ve Zlíně místo řešení protiprávního stavu a uplatňování škod po svých předchůdcích, předvádí tanečky, kterými se pokouší namotivovat města, která podala podobné žalobu jako já, aby je stáhly.  Ministerstvo spravedlnosti mi zaplatilo za neoprávněné průtahy soudních řízení a policie se dál tváří, že problém neexistuje. Holt, zatím nejsme ve Francii.

Můj názor na to proč a co můžeme dělat najdete na http://www.vodalidem.cz/co-mohu-udelat/ 

Poznámka: Myslím, že tento článok je rovnako aktuálny aj pre Slovenskú republiku.

ZDROJ – nwoo.org

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: